Svíčková

Nejdražší maso, které na skotu najdete. A najdete ho snadno, jde o pruh svaloviny pod páteří. Svíčková je sval, který se téměř nehýbe, jen si tak leží a odpočívá. Maso je libové a křehké, používá se hlavně na minutky a bifteky, ze špičky se připravuje syrový tatarský biftek.

Tip na přípravu steaku: Při přípravě nepoužívejte paličku, abyste nenarušili strukturu masa, jenom ho mírně naklepejte rukou. Nemusíte solit ani nakládat, před tepelnou úpravou stačí maso zalít olivovým olejem a nechat chvíli odležet. Opékejte na dobře rozpálené pánvi, olej již používat nemusíte. Nikdy do masa nepíchejte vidličkou, vyteče šťáva.

Stupně propečení: Opékáme vždy po obou stranách. Very rare: 1 – 1,5 min. na silném plameni, steak je zprudka opečený, uvnitř syrový, teplota uprostřed 33 °C – 37 °C. Rare: 1,5 – 2 min. na silném plameni, steak je velmi šťavnatý, krvavý uprostřed, teplota 42 °C – 47 °C. Medium: 2,5 – 3 min. na středním plameni, steak je šťavnatý, středně propečený, růžový uprostřed, teplota 55 °C. Well done:  max. 5 min. na středním plameni, steak je propečený, uprostřed lehce růžový, bez krve, teplota 74 °C – 76 °C. Nyní steak z obou stran osolte mořskou solí a položte na nahřátý talíř.

Tip na přípravu tatarského bifteku: Maso naškrábeme ostrým nožem nebo najemno nameleme mlýnkem na maso. Připravenou směs osolíme a opepříme. Navlhčenou rukou z masa vytvarujeme 2 bochánky, které položíme na servírovací talíře. Bochánky ve středu promáčkneme a do vzniklého důlku vložíme syrový žloutek. Kolem bifteku rozdělíme nasekanou cibuli, mletou papriku, mletý kmín, popřípadě hořčici, kečup nebo tabasco. Jednotlivé ingredience postupně vmícháváme podle vlastní chuti. Podáváme s topinkami a česnekem na jejich potření.