Nízký roštěnec

Jedno z nejlepších kusů hovězího masa a po svíčkové také nejdražší. Oproti vysokému roštěnci je méně tučný, přesto se na něm cení mramorování tukem, které činí maso křehčím a šťavnatějším. Dělají se z něj hlavně steaky a rostbíf, v naší kuchyni se používá i na smažení a pečení. Nízký roštěnec bez kosti se nazývá roštěná.

Tip na přípravu steaku: Při přípravě nepoužívejte paličku, abyste nenarušili strukturu masa, jenom ho mírně naklepejte rukou. Nemusíte solit ani nakládat, před tepelnou úpravou stačí maso zalít olivovým olejem a nechat chvíli odležet. Opékejte na dobře rozpálené pánvi, olej již používat nemusíte. Nikdy do masa nepíchejte vidličkou, vyteče šťáva.

Stupně propečení: Opékáme vždy po obou stranách. Very rare: 1 – 1,5 min. na silném plameni, steak je zprudka opečený, uvnitř syrový, teplota uprostřed 33 °C – 37 °C. Rare: 1,5 – 2 min. na silném plameni, steak je velmi šťavnatý, krvavý uprostřed, teplota 42 °C – 47 °C. Medium: 2,5 – 3 min. na středním plameni, steak je šťavnatý, středně propečený, růžový uprostřed, teplota 55 °C. Well done: max. 5 min. na středním plameni, steak je propečený, uprostřed lehce růžový, bez krve, teplota 74 °C – 76 °C. Nyní steak z obou stran osolte mořskou solí a položte na nahřátý talíř.